Z Dzienniczka s. Faustyny na dziś:

W pewnej chwili w nocy przyszła jedna z naszych sióstr do mnie, która umarła przed dwoma miesiącami. Była to siostra pierwszego chóru. Ujrzałam ją w strasznym stanie. Cała w płomieniach, twarz boleśnie wykrzywiona. Trwało to krótką chwilę i znikła. Dreszcz przeszył moją duszę, bo nie wiedząc gdzie by cierpiała, czy w czyśćcu, czy w piekle, jednak podwoiłam modlitwy moje za nią. Na drugą noc przyszła znowu, ale ujrzałam ją w straszniejszym stanie, w straszniejszych płomieniach, na twarzy malowała się rozpacz. Zdziwiło mnie to bardzo, że po modlitwach, które za nią ofiarowałam, ujrzałam ją w straszniejszym stanie, i zapytałam: Czy ci nic nie pomogły modlitwy moje? I odpowiedziała mi, że nic jej nie pomogła modlitwa moja i nic nie pomoże. Zapytałam: A czy modlitwy, które całe Zgromadzenie ofiarowało za ciebie, czy też ci nic nie przyniosły pomocy? Odpowiedziała mi, że nic. Modlitwy te poszły na korzyść dusz innych. I odpowiedziałam jej: Jeżeli modlitwy moje nic siostrze nie pomagają, to proszę do mnie nie przycodzić. I znikła natychmiast. Jednak w modlitwach nie ustawałam. Po jakimś czasie przyszła znowu do mnie w nocy, ale już w innym stanie. Już nie była w płomieniach, jak przedtem, a twarz jej była rozpromieniona, oczy błyszczały radością i powiedziała mi, że mam prawdziwą miłość bliźniego, że wiele dusz innych skorzystało z modlitw moich i zachęcała mnie, żebym nie ustawała [w modlitwach] za duszami w czyśćcu cierpiącymi, i powiedziała mi, że ona już niedługo będzie w czyśćcu pozostawać. Jednak dziwne są wyroki Boże. [Dz. 58]

 

Drodzy Przyjaciele Sanktuarium,

Rozpoczynamy miesiąc luty. W pogodzie, wiadomo, grozi srogim mrozem – tak sugeruje jego nazwa (por. ukr. лютий / lutyj, błr. люты / luty). Dawniej używane były również nazwy sieczeń (por. ukr. січень / siczeń i chorw. siječanj ‛styczeń’) lub  strapacz.   Łacińska nazwa februarius,  zapożyczona przez większość języków europejskich pochodzi od februa,  nazwy rzymskiego święta oczyszczenia celebrowanego w tym miesiącu. Starożytny Rzym uznawał marzec za pierwszy miesiąc roku i przed tym nowym początkiem należało się oczyścić.

I oto ten miesiąc przynosi nam wiele okazji do nawrócenia i oczyszczenia serca. Na samym początku, 2 lutego, Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w Polsce Matki Bożej Gromnicznej, od pradawna zwane świętem spotkania i oczyszczenia (gr. Hypapante oraz Heorte tou Katharismou). Jest to dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich. To dzień w którym wszyscy reflektujemy nad drogą naszej wiary, zapalamy świece gromniczne, aby rozświetlały nam szlak podążania za Jezusem. Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny - ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia.

Zaledwie dwa tygodnie dzielą w tym roku Święto Ofiarowania Pańskiego i Popielec. Pomiędzy nimi – karnawał i ostatki, w tym roku odmienne, stłumione przez pandemię. Tak oto, chcąc, nie chcąc tegoroczny miesiąc luty kłania się dawnej rzymskiej tradycji „februa” – oczyszczenia. Dzieje się na naszych oczach coś na kształt egzystencjalnej „wojny postu z karnawałem”. Artystyczny wyraz tego zmagania i jednocześnie impuls do refleksji znajdziemy w słynnym obrazie „Walka między Karnawałem a Wielkim Postem” Pietera Bruegela (starszego) komentowanym poetycką pieśnią Jacka Kaczmarskiego (zachęcam do odsłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=clr9gqqZ6jg).

I tak oto od lutowego Popielca, w kolejnych tygodniach, w praktykach rozmaitych form rekolekcji (również online) brzmi nam wezwanie do oczyszczenia: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, aby Misterium Paschalne otworzyło nam niezmierzoną Bożą radość.

o. Grzegorz Dobroczyński SJ

© 2016-2022 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań, tel. 61 852 50 76 poznan@jezuici.pl
Złotówkowe (PLN): 35 1140 2017 0000 4502 1306 8683
Euro (): 88 1140 2004 0000 3912 0586 1986
USA Dolarowe ($): 86 1140 2004 0000 3012 0586 1978
Wykonanie: Solmedia.pl