Z Dzienniczka s. Faustyny na dziś:

Kiedy się żegnałam z siostrami i już miałam odjechać, jedna z sióstr bardzo mnie przepraszała, że mi tak mało dopomagała w obowiązku i że nie tylko mi nie dopomagała, ale że się starała zawsze utrudniać. Jednak ja ją w duszy uważałam za dobrodziejkę wielką, bo wyćwiczyła mnie w cierpliwości; do tego stopnia mnie ćwiczyła, że jedna ze starszych sióstr wyraziła się tak że siostra Faustyna to albo głupia, albo święta, bo naprawdę przeciętny człowiek nie zniósłby tego, żeby tak ktoś stale robił na przekór. Ja jednak zawsze zbliżałam się do niej z życzliwością. Starała się ta pewna siostra tak utrudniać mi pracę w obowiązku, tak że pomimo mojego wysiłku, udało się jej nieraz coś zepsuć z tego, co było dobrze zrobione jako mi sama przy pożegnaniu zeznała, przepraszając mnie bardzo. Nie chciałam wnikać w intencje jej, ale brałam to, jako doświadczenie Boże....[Dz. 632]Lekarz mi nie pozwolił pójść do kaplicy na Pasję, chociaż miałam gorące pragnienie; jednak modliłam się we własnej separatce. Nagle usłyszałam dzwonek w sąsiedniej separatce i weszłam, i oddałam usługę ciężko choremu. Kiedy wróciłam do swej separatki, nagle ujrzałam Pana Jezusa, który mi rzekł: Córko moja, większą mi sprawiłaś radość oddając mi tę usługę, aniżelibyś długo się modliła. Odpowiedziałam: Przecież nie Tobie, o mój Jezu, usłużyłam, ale temu choremu. I odpowiedział mi Pan: Tak, córko moja, cokolwiek czynisz bliźniemu mnie czynisz. [Dz. 1029]

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego we współpracy z oo. jezuitami oraz Fundacją Vinea zaprasza na Rekolekcje w życiu codziennym pt. W jaki Kościół wierzę?

Formuła rekolekcji nawiązuje do Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, czyli rekolekcji ignacjańskich.

Rekolekcje adresowane są do wszystkich, którzy noszą w sercu pragnienie bliższego poznania Boga i nawiązania z Nim głębszej i osobistej relacji.

Szczególnie zapraszamy tych, którzy z różnych względów nie mają możliwości odbycia rekolekcji ignacjańskich w domach rekolekcyjnych.

KIEDY I GDZIE

Link do formularza zapisów znajduje się na stronie https://wzch.org.pl/poznan/

Zapisy na rekolekcje potrwają do 4 marca br. (lub do wyczerpania miejsc u osób towarzyszących).

 • Rekolekcje trwają 4 tygodnie (5 niedziel): od 04.03 do 02.04 br. W tym roku prowadzone są w wersji hybrydowej.
 • W każdą niedzielę o godz. 11.00 zapraszamy do kościoła oo. jezuitów (ul. Szewska 18 w Poznaniu) na wspólną Mszę św. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć we Mszy osobiście, a będą miały pragnienie wysłuchania homilii, będzie ona transmitowana na żywo.

 Link do transmisji: https://www.poznan-jezuici.pl/msze-i-nabozenstwa

 • W soboty o godzinie 18:00, na platformie Zoom, będą odbywały się konferencje, poruszające wybrane zagadnienia z duchowości ignacjańskiej i nawiązujące do tematyki zaproponowanych medytacji (tematy tegorocznych konferencji podano poniżej). Zachęcamy do udziału na żywo, który daje możliwość zadawania pytań i przeżycia spotkania. Dla osób, które z ważnych powodów nie mogą uczestniczyć na żywo, nagrania z tych konferencji będą dostępne w niedziele od 18:00. Dodatkowo, z myślą o osobach, które biorą udział w rekolekcjach ignacjańskich po raz pierwszy, w niedzielę 5 marca od godz. 18:00 będzie dostępna medytacja prowadzona na podstawie tekstu pierwszej rekolekcyjnej medytacji.

JAK WYGLĄDA TYDZIEŃ REKOLEKCYJNY

 • W tygodniu, od poniedziałku do piątku, rekolektanci w dogodnym dla siebie miejscu i czasie samodzielnie odprawiają medytację według przygotowanych wprowadzeń. Modlitwa powinna trwać ok. 30-45 min. Sobota jest przeznaczona na powrót do tej medytacji, która w danym tygodniu była najbardziej poruszająca lub sprawiła najwięcej trudności.
 • Raz w tygodniu rekolektant odbywa ok. 30-minutową rozmowę z osobą towarzyszącą, dzieląc się tym, czego doświadcza na modlitwie. Dlatego obowiązują zapisy, a termin i sposób kontaktowania się ustalany jest indywidualnie. Zgoda na rozmowę z osobą towarzyszącą jest warunkiem uczestnictwa w rekolekcjach.

MATERIAŁY

 • Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały, które będą sukcesywnie zamieszczane na stronie w każdy piątek.
 • Konferencje na żywo będą się odbywały na platformie Zoom w soboty o godz. 18:00. Stały link zostanie wysłany do uczestników rekolekcji na adres email. 

Nagrania tych konferencji będą dostępne w niedziele od godziny 18:00.

ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI

 • Rekolekcje zakończy spotkanie połączone z agapą, na którym będzie można, w małych grupach, podzielić się owocami rekolekcji. 
 • Po zakończonych rekolekcjach istnieje możliwość kontynuowania rozwoju w duchu ignacjańskim w apostolskiej Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego (informację na ten temat podamy na zakończenie Rwżc).
 • Liczba miejsc jest ograniczona liczbą osób towarzyszących, w związku z tym prosimy o odpowiedzialność podczas zapisów i informowanie w przypadku rezygnacji z rekolekcji.
 • Udział w rekolekcjach jest bezpłatny, jednak zachęcamy do złożenia dobrowolnej ofiary na cele organizacyjne rekolekcji na konto: WŻCh 30 1600 1462 1858 0458 3000 0004

 

 

 TEMATY TYGODNI I POWIĄZANE Z NIMI KONFERENCJE

Celem tegorocznych rekolekcji jest zadanie sobie pytania: W jaki Kościół wierzę? oraz poznanie i pokochanie Kościoła, który jest Ciałem Mistycznym Chrystusa. Nasze rozmyślania opieramy na wyjaśnieniach zaczerpniętych z Katechizmu Kościoła Katolickiego, do których dobraliśmy odpowiedni fragment z Pisma Świętego.

 

 KONFERENCJA 1 /4 marca/: Wyjaśnienie klucza tegorocznych rekolekcji, metoda medytacji ignacjańskiej - Ewa Chlebanowska, WŻCh

Od 5.03.2023 dostępne będzie również nagranie medytacji prowadzonej, na podstawie pierwszej medytacji rekolekcyjnej z poniedziałku 6.03

 • Tydzień 1: Wierzę w jeden Kościół

W pierwszym tygodniu, rozważając fragmenty Ewangelii i listów apostolskich, przyjrzymy się Kościołowi, który ma jednego Pana, wyznaje jedną wiarę, rodzi się z jednego chrztu, tworzy jedno ciało oraz jest ożywiany przez jednego Ducha. 

KONFERENCJA 2 /11 marca/:  Wierzę w święty Kościół - Justyna Telicka, WŻCh

 • Tydzień 2: Wierzę w święty Kościół

Drugi tydzień pozwoli poszukać odpowiedzi na pytanie, co oznacza świętość Kościoła. Postawimy sobie pytania do refleksji: Kto jest twórcą Kościoła? Co wniosła ofiara Chrystusa-Oblubieńca? Jak pogodzić świętość i grzeszność?

KONFERENCJA 3 /18 marca/: Wierzę w powszechny Kościół  – o Dariusz Michalski SJ

 • Tydzień 3: Wierzę w powszechny Kościół

W kolejnym tygodniu będziemy odkrywać, na czym polega powszechność Kościoła. Dotkniemy Kościoła, który głosi całość wiary, nosi w sobie pełnię środków zbawienia i rozdziela je, jest posłany do wszystkich narodów, zwraca się do wszystkich ludzi i obejmuje wszystkie czasy.

KONFERENCJA 4 /25 marca/: Wierzę w apostolski Kościół - Agnieszka Pawela, WŻCh

 • Tydzień 4: Wierzę w apostolski Kościół

W ostatnim tygodniu postaramy się usłyszeć w Ewangeliach, co stoi za apostolstwem Kościoła. Mając trwałe fundamenty, będąc niezniszczalnym i misyjnym, zachowując nieomylną prawdę, przekazuje władzę Chrystusa przez sukcesję apostolską.

 

KONFERENCJA 5 /1 kwietnia/: Co dalej po rekolekcjach? - Maciej Chlebanowski, WŻCh

© 2016-2023 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań, tel. 61 852 50 76 poznan@jezuici.pl
Złotówkowe (PLN): 35 1140 2017 0000 4502 1306 8683
Euro (): 88 1140 2004 0000 3912 0586 1986
USA Dolarowe ($): 86 1140 2004 0000 3012 0586 1978
Wykonanie: Solmedia.pl