Z Dzienniczka s. Faustyny na dziś:

Jezu, dziękuję Ci za codzienne drobne krzyżyki, za przeciwności w moich zamiarach, za trud życia wspólnego, za złe tłumaczenie intencji, za poniżanie przez innych, za cierpkie się obchodzenie z nami, za posądzenia niewinne, za słabe zdrowie i wyczerpanie sił, za zaparcie się własnej woli, za wyniszczenie swego ja, za nieuznanie w niczym, za pokrzyżowanie wszystkich planów. Dziękuję Ci, Jezu, za cierpienia wewnętrzne, za oschłości ducha, za trwogi, lęki i niepewności, za ciemność i gęsty mrok wewnętrzny, za pokusy i różne doświadczenia, za udręki, które wypowiedzieć trudno, a zwłaszcza za te, w których nas nikt nie zrozumie, za godzinę śmierci, za ciężkość walki w niej, za całą jej gorycz. Dziękuję Ci, Jezu, któryś wpierw wypił ten kielich goryczy, nim mnie, złagodzony, podałeś. Oto przyłożyłam usta do tego kielicha woli Twojej świętej, niech mi się stanie według upodobań Twoich, niechaj się stanie ze mną, to, co zakreśliła mądrość Twoja przed wiekami. Pragnę wysączyć kielich przeznaczeń aż do ostatniej kropelki, nie chcę badać ich przeznaczenia; w goryczy radość moja, w beznadziejności ufność moja. W Tobie Panie wszystko dobre jest, co daje ojcowskie Twe serce; nie przenoszę pociech nad gorycze ani goryczy nad pociechy, ale za wszystko dziękuję Ci, Jezu. Rozkoszą moją jest wpatrywać się w Ciebie, Boże niepojęty. W tych tajemniczych istnieniach przebywa duch mój, tam czuję, że jestem u siebie. Znane mi dobrze mieszkanie Oblubieńca mego. Czuję, że nie ma ani jednej kropli krwi we mnie, która by nie płonęła miłością ku Tobie. O Piękności niestworzona, kto Ciebie raz pozna, ten nic innego kochać nie może. Czuję otchłań swej duszy bezdenną i nic jej nie wyrówna jeno Bóg sam. Czuję, że tonę w Nim jako jedno ziarenko piasku w bezdennym oceanie. [Dz. 343]

 

29.06.2022 (środa) - Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła

Ojcowie Jezuici, wspólnota Prawosławnego Kościoła Ukrainy oraz Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zapraszają w środę 29 czerwca 2022, w uroczystość świętych, sławnych i chwalebnych, i przewodnich apostołów Piotra i Pawła, patronów Poznania, na nieszpory ekumeniczne oraz spotkanie pt. „Katolicy i prawosławni - co nas łączy?”, którego Gościem będzie kapelan, o. mitrat Iwan Dziuba z PKU. Modlitwa i spotkanie odbędą się w kościele oo. jezuitów przy ul. Szewskiej 18 w Poznaniu.

18:00 Msza św. bez kazania (jezuici)

18:45 Nabożeństwo ekumeniczne – nieszpory

19:30 Spotkanie „Katolicy i prawosławni - co nas łączy?”. Gość: o. mitrat Iwan Dziuba PKU.

 

Nabożeństwo ekumeniczne – nieszpory

Modlitwa prowadzona będzie w języku polskim i ukraińskim.

Spotkanie „Katolicy i prawosławni - co nas łączy?”. Gość: o. mitrat Iwan Dziuba PKU.

Od 10 kwietnia 2022 r., niedzieli poprzedzającej Niedzielę Palmową, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia (oo. jezuici) w Poznaniu odbywają się nabożeństwa dla wiernych z Prawosławnego Kościoła Ukrainy, którzy przybyli w ostatnich miesiącach z Ukrainy do Poznania. Duchową opiekę nad nimi pełni ojciec mitrat Iwan Dziuba, duchowny prawosławny. Pochodzi z diecezji kijowskiej, gminy irpińskiej. Jest dziekanem okręgu Borodianka. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2003 r. Obecnie jest kapelanem ukraińskich emigrantów. Liturgie prawosławne odbywają się w każdą niedzielę w Poznaniu (g.12:30) oraz w Śremie (g. 9:00).

[zob. Misteria Wielkanocne:

https://jezuici.pl/2022/04/tlumy-prawoslawnych-przybyly-do-kosciola-jezuitow-w-poznaniu/ ]

Głównym celem spotkania „Katolicy i prawosławni - co nas łączy?” jest pragnienie, aby poznać się wzajemnie bardziej, poznać wiarę naszych Gości z Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co łączy katolików i prawosławnych. Nie będzie to więc wykład teologiczny, lecz po prostu spotkanie. Zapytamy naszego Gościa m.in. o to, w Kogo wierzą prawosławni? Jakie są główne prawdy wiary Kościoła prawosławnego? Jak wygląda liturgia prawosławna i dlaczego jest dłuższa niż katolicka? Czy wierni mają obowiązek uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii? Jakie są sakramenty w prawosławiu i czy są one uznawane przez katolików? I odwrotnie, czy sakramenty w Kościele katolickim są uznawane w Kościele prawosławnym? Jak wygląda spowiedź w prawosławiu? Jaka jest główna posługa księdza prawosławnego? W jaki sposób prawosławni modlą się w cerkwi, a w jaki sposób w domu, prywatnie? Czy w ukraińskich szkołach jest lekcja religii, czy dzieci i młodzież otrzymują edukację religijną w inny sposób? Czy w PKU obserwuje się podobnie jak wśród katolików w Polsce odchodzenie z Kościoła i laicyzację społeczeństwa?      

© 2016-2022 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań, tel. 61 852 50 76 poznan@jezuici.pl
Złotówkowe (PLN): 35 1140 2017 0000 4502 1306 8683
Euro (): 88 1140 2004 0000 3912 0586 1986
USA Dolarowe ($): 86 1140 2004 0000 3012 0586 1978
Wykonanie: Solmedia.pl